STRONA INTERNETOWA W
JĘZYKU POLSKIM

dla studentów Kursu Cudów 

Oficjalne przekłady Kursu Cudów


Foundation for Inner Peace (Wydawca Kursu) i Foundation for A Course in Miracles (posiadacz praw autorskich do drugiego wydania Kursu) kierują się zasadą, że tłumaczenie Kursu Cudów musi być tak wierne angielskiemu oryginałowi, jak to tylko możliwe. Stawia to przed tłumaczami Kursu Cudów dwa wyzwania. Po pierwsze, muszą być zaawansowanymi studentami Kursu Cudów w języku angielskim, nie będącym ich pierwszym językiem. Następnie muszą dokonać przekładu swego rozumienia na język ojczysty, co stwarza problemy wynikające z różnic kulturowych. Muszą stawić czoła obu tym wyzwaniom, nie tracąc znaczenia i subtelności systemu myślowego, wykładanego w Kursie. Dokonując wyboru, przeprowadzając szkolenia i nadzorując tłumaczy, przestrzega się rygorystycznych standardów. Niejednokrotnie dobranie wysoko wykwalifikowanego zespołu translatorskiego, składającego się zazwyczaj z głównego tłumacza, kilku czytelników-konsultantów i redaktora, trwa wiele lat. Niektóre tłumaczenia zajęły ponad 10 lat. W międzyczasie składy zespołu zmieniały się i dokonywano wielu korekt manuskryptu, aby uchwycić ducha i znaczenie Kursu Cudów w języku docelowym.

Oficjalny przekład Kursu cudów na język polski ukazał się w czerwcu bieżącego roku (http://www.wydawnictwocentrum.pl/).

Wkrótce dostępne będą po polsku również dwie broszurki spisane przez Helen Schucman - Psychoterapia: cel, proces i praktyka oraz Pieśń Modlitwy - modlitwa, przebaczanie, uzdrawianie.

Oto parę słów o tych prawdziwych perełkach literatury duchowej:

PSYCHOTERAPIA: CEL, PROCES I PRAKTYKA

Ta 23-stronicowa broszurka stanowi rozszerzenie zasad Kursu cudów. Została spisana przez Helen Schucman w ten sam sposób jak Kurs cudów i zawiera dyskusję na temat zasad Kursu dotyczących uzdrawiania i przebaczania w kontekście psychoterapii. Choć napisano ją dla zawodowych terapeutów, będzie ona pomocna dla każdego, kogo interesuje zastosowanie w dziedzinie psychoterapii przedstawionych w Kursie teoretycznych zasad uzdrawiania – łączenia się z innymi poprzez Ducha Świętego. Jej przesłanie podsumowane jest w tym zdaniu: “Proces zachodzący w tym związku polega w zasadzie na tym, że terapeuta w swoim sercu mówi pacjentowi, że wszystkie jego grzechy zostały mu przebaczone wraz z grzechami samego terapeuty.”

“Stójmy w milczeniu przed Wolą Boga i czyńmy to, co ona dla nas wybrała. Istnieje tylko jeden sposób dojścia do miejsca, w którym wszystkie sny się zaczęły. I właśnie tam je złożymy, aby odejść w pokoju na zawsze. Usłysz wołanie brata o pomoc i mu odpowiedz. To Bogu będziesz odpowiadał, ponieważ do Niego zawołałeś. Nie ma innego sposobu usłyszenia Jego Głosu. Nie ma innego sposobu szukania Jego Syna. Nie ma innego sposobu odnalezienia twojego Ja. Uzdrawianie jest święte, gdyż Syn Boży powraca do Nieba dzięki jego życzliwemu objęciu. Uzdrawianie przekazuje mu bowiem Głosem mówiącym w Imieniu Boga, że wszystkie grzechy mu przebaczono.”
PIEŚŃ
MODLITWY
Modlitwa, przebaczanie, uzdrawianie

Ta 22-stronicowa broszurka stanowi rozszerzenie zasad Kursu cudów. Została spisana przez Helen Schucman w ten sam sposób jak Kurs cudów i zawiera dyskusję na temat przebaczania oraz uzdrawiania w kontekście modlitwy, kontrastując znaczenie prawdziwej modlitwy, prawdziwego przebaczania i uzdrawiania z ich przeciwieństwami.

Proces modlitwy opisany jest w broszurce jako “wzrastanie w przebaczaniu”. Uzdrawianie widziane jest natomiast jako skutek odczynienia przez umysł jego wiary w oddzielenie. Owa “drabina modlitwy” podsumowana jest w tej broszurce następująco: “Najpierw przebaczasz, potem się modlisz i zostajesz uzdrowiony. Twoja modlitwa się wzniosła i zawołała Boga, Który słyszy i odpowiada. Zrozumiałeś, że przebaczasz i modlisz się jedynie dla siebie. W tym zrozumieniu zaś jesteś uzdrowiony. W modlitwie zjednoczyłeś się ze swoim Stwórcą i zrozumiałeś, że nigdy nie odszedłeś.”

“Oddaj Mi zatem swój święty głos. Pieśń modlitwy milczy bez ciebie. Wszechświat czeka na twoje wyzwolenie, ponieważ jest ono jego własnym wyzwoleniem. Bądź życzliwy dla niego, a także dla siebie, a potem bądź życzliwy dla Mnie. Proszę jedynie o to, abyś był pocieszony i nie żył już w przerażeniu i bólu. Nie porzucaj Miłości. Pamiętaj o tym, że bez względu na to, co możesz myśleć o sobie, bez względu na to, co możesz myśleć o świecie, twój Ojciec cię potrzebuje i będzie cię wołał, aż w końcu w pokoju przyjdziesz do Niego.”


*******************************************************************

Jeśli jesteś zainteresowany innymi obcojęzycznymi wydaniami Kursu Cudów, oficjalne tłumaczenia zostały ukończone i wydane przez Foundation for Inner Peace w następujących językach:

chiński, duński, francuski, holenderski, niemiecki, hebrajski, włoski, portugalski, rosyjski i hiszpański.
Można je zamówić z katalogu FIP, który znajduje się w sieci pod następującym adresem: http://shop.acim.org/products/polish

W przygotowaniu są dodatkowe tłumaczenia na następujące języki:

chorwacki, czeski, fiński, grecki, węgierski, japoński, norweski, słoweński i szwedzki.

Ponadto, następujące pozycje zostały przetłumaczone i wydane w języku niemieckim:
 

KSIĄŻKI

Gloria Wapnick i Kenneth Wapnick, Ph.D.:


Kenneth Wapnick, Ph.D.:


Kenneth Wapnick, Ph.D. i W. Norris Clarke, S.J., Ph.D.:


Ein Kurs in Wundern.
A COURSE IN MIRACLES.
Kurs Cudów.

Die Ergänzungen zu Ein Kurs in Wundern.
Supplements to A COURSE IN MIRACLES.
Dodatki do Kursu Cudów.
 

KASETY

Was Ein Kurs in Wundern besagt.
A COURSE IN MIRACLES: WHAT IT SAYS.
Kurs Cudów: Co on mówi.

Das Ego und die Vergebung.
THE EGO AND FORGIVENESS.
Ego i przebaczenie.

Die Metaphysik der Trennung und Vergebung.
THE METAPHYSICS OF SEPARATION AND FORGIVENESS.
Metafizyka oddzielenia i przebaczenia.
 
 

Można je zamówić w Greuthof Verlag und Vertrieb GmbH, Herrenweg 2, D79261 Gutach i. Br., Deutschland, Tel.: 7681-6025  Fax: 7681-6027


<=Wstęp

Przedmowa do Kursu Cudów

Urtekst i początkowe rozdziały tekstu Kursu Cudów

Wyjątki z Kurs Cudów i chrześcijaństwo: Dialog

Foundation ACIM

Gloria i Kenneth Wapnick: Nasza wizja


Miracle Studies Navigation Table

Index of Resources Discussion Group FAQ about ACIM 50 Miracle Principles
Biographical: Helen, Bill, Ken Unauthorized Manuscripts The Story of A Course in Miracles The Psychology of ACIM
The Course's Use of Language What is Forgiveness?  Copyright Related Info Question/Answer Service